NASIL ÇALIŞIR


1. AŞAMA

Merhaba ilk aşamaya hoş geldiniz. Hazırsanız hemen başlayabiliriz! Bu aşamada ilgili kutucuğa adınızı ve iş fikrinizi veya raporunuzun adını yazınız. İkinci kutucuğa geçtiğinizde gerçek veya tüzel kişi olarak seçiminizi yapınız.  Bir sonraki kutucukta kullanıcı türünüzü belirledikten sonra dördünce ve son kutucukta iş fikrinizin durumunu seçiniz.


2. AŞAMA

Bir defaya mahsus yaptığınız harcamalar; sabit yatırım veya başlangıç maliyeti olarak bu bölümde yer almaktadır. Her bir maliyetin sağında amortisman oranları otomatik olarak ekrana gelecektir. Eğer bu oranları bizim seçtiğimiz oranlardan farklı olduğunu düşünüyorsanız elle bu oranı değiştirebilirsiniz. Nitekim tavsiyemiz bu oranları değiştirmemeniz yönündedir. Harcama adlarını ilgili kutucuklardan bularak doldurunuz. İhtiyacınız olmadığını düşündüğünüz harcama kalemleri için kutucukları açmadan, görmezden gelerek devam et butonuna basarak bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz.


3. AŞAMA

Bir önceki aşamada yani 2. aşamada başlangıç veya sabit yatırıma esas olan tüm harcamalar toplamınız otomatik olarak özkaynak kutucuğuna aktarılacaktır. Başlangıç yatırım maliyetleri tek kaynağınız özkaynak olacaksa devam et butonuna basarak bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz. Ancak öz kaynağınızın başlangıç maliyetlerini karşılayamadığı durumlarda diğer kaynak kalemlerine de değer girmeniz gerekecektir. Nitekim bir önceki stepten  bu kutucuğa gelen toplam değeri tutturmanız gerekmektedir. Bu rakamı tutturmak için kredi, borç veya hibe kaynaklarından herhangi birini, ikisini veya üçünü  KDV hariç olarak giriniz. Eğer kredi kullanacaksanız kredi kutucuğunu tıkladığınızda kredinizin vadesi ve faiz oranınızı girmeniz gerekmektedir.  işletmeniz için borç kullanmayı düşünüyor iseniz borç tutarını ve geri ödeme sürenizi giriniz. Hibe almayı planlıyorsanız almayı planladığınız hibe tutarını ilgili kutucuğa yazıp devam et butonuna basarak bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz.


4. AŞAMA

İşletmenizin bir yıllık ana girdisine lütfen bu bölümde yer veriniz. Birden fazla ana girdi var ise ana girdinizin birimini, miktarını ve birim fiyatını yazarak istediğiniz kadar ana girdi ekleyebilirsiniz. Ana girdiler sektörel olarak değişmekte olup ham madde/ hizmet alımı/ al-sat ürünleri vb. ana girdi olabilmektedir. Ana girdilerinizi yıllık olarak girmeniz gerekmektedir. Ana girdilerinizin yıllık toplam gideri bir sonraki aşama olan işletme giderleri bölümüne otomatik olarak aktarılacaktır. Ana girdiniz ham madde ise bu girdiniz mamül maddeye dönüştürme oranınızı dikkate almanız sonraki aşamalarda önem arz edecekir. Örneğin 5 kg domatesten 1 kg salça elde ediliyorsa 6. aşamada gelirler bölümünde bu değerleri dikkate alarak miktar ve birim fiyatı ana girdiniz veya ham madddeniz ile örtüştürmeniz gerekmektedir. Kimi sektörlerde özellikle bazı hizmet, yazılım vb. sektörlerde ana girdi yok ise bir sonraki aşamaya geçip işletme giderlerinizi girebilirsiniz.


5.AŞAMA

İşletme giderleri kısmında iki seçenekle karşılaşacaksınız. ilk seçenecek basit, kolay ve anlaşılır tarzda  olup sadece yıllık işletme giderlerinizi ilgili kutucuklara yazmanız gerekmektedir. ilk seçenek tablosunun ihtiyacınızı karşlılamadığını düşünüyor iseniz daha çok profesyonellerin tercih ettiği  detaylı içerik olan sabit ve değişken gider oranlarını kendinizin belirleyeceği ikinci seçeneği kullanabilirsiniz. İşletmenizle ilgili olmayan gider kalemleri var ise o bölümü doldurmadan devam et butonuna basarak bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz.


6. AŞAMA

Nihai ürün yada ürün gruplarına ait birimi, miktarı ve birim satış fiyatını  ilgili kutucuklara sırası ile yazıp ekle butonuna basınız. Birden fazla ürününüz olması halinde her bir çıktı ürüne bu bölümde yer verebilirsiniz. işletmenizin ara veya tali ürün gelirleri, diğer gelirler ve faaliyet dışı gelirleri olması halinde de bu bölümlere yer verebilirsiniz.


7. AŞAMA

İlk seçenek: Otomatik hesapla(Önerilen) Varsayımlar ve teknik kabuller bölümünde ana ekrana çıkan ilk tanımlamara riayet edip hiç bir değişiklik yapmadan devam et butonuna basarak bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz. Bu yöntemde 1 aylık işletme giderini işletme sermayesi olarak varsayılmaktadır.  İkinci seçenek: Elle Giriş İşletme sermayenizi kendi belirleyeceğiniz tutar olarak elle girebilirsiniz. Ancak herhangi bir teknik hesaplama sonucu elde edilmesi halinde kullanılması tavsiye edilir. Üçüncü seçenek; işletme devir gün hesabı ile hesaplama Bu seçenekte işletmenizin ilk paket hizmet/ürünün satışını yapıp bedelini tahsil etme sürenize kadar olan süreçte ihtiyaç duyacağınız nakiti hesaplamaktadır.  İkinci kutucuk işletme gelir gider hesabı(önerilen): Bu kutucuk size iki alternatif sunmaktadır. Sabit veya Değişken. Eğer hesaplamanızda her yıl gelirinizi(miktar ve birim fiyatları değiştirmeden) ve giderinizi sabit alarak yapmak istiyorsanız sabit seçeneğini seçmelisiniz. Ancak işletme gelir ve giderlerinizi yıllara göre değiştirerek  hesaplama yapmak istiyorsanız her bir yıl için artış oranını seçiniz.  İskonto oranı: Bu oran Merkez Bankası faiz oranı baz alınarak tarafımızca güncellenmektedir. Önerimiz bu oranı değiştirmemeniz. Ancak kend belirlediğiniz bir iskonto oranı varsa örneğin enflasyon vb. bu oranı manuel olarak değiştirerek süreci tamamlayabilirsiniz.


8. AŞAMA

Tebrikler!  Nihayet en son aşamaya başarılı bir şekilde fazla zorlanmadan 5 dakikadan daha az bir sürede emin adımlarla sizi getirebildiğimizi düşünüyoruz. Değerlendirme ve sonuçlarla ilgili iş fikrinizin veya fizibilite raporunuzun finansal açıdan uygun olup olmadığına kobimatik akıllı uygulama paketinin karar verdiği süreçtir. Sizler olmasaydınız biz bu sürece gelemezdik. Bu süreçte ilk 7 aşamada girdiğiniz tüm veriler arka plandaki uygulamamız dinamik ve statik parametreleri dikkate alarak değerlendirmektedir. Bu parametler paranın zaman değerini dikkate alan ve paranın zaman değerini dikkate almayan  unsurları içermektedir.Ekranda çıkan bu 6 parametre bir orkestra gibi çoklu sesler korosu halinde iş fikrinizin uygun olup olmadığını belirtmesi beklenmektedir. İstisnai durumlar dışında bu 6 üyenin hepsi ya iş fikrinizin uygun olduğunu yada olmadığını söyleyebilecektir. Nitekim unutulmamalıdır ki iş fikrinizin türüne göre istisnai durumlar olabilir. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız lütfen sonuçları bize gönderiniz. Fikrimizi söyleyelim. Nice başka analizlerde buluşmak ve sizlerle yeniden görüşmek ve birlikte raporlama yapmak ümidiyle hoşçakalın.


1. AŞAMA

Merhaba Kosgeb iş planı sihirbazına hoş geldiniz. Bu aşamada girişimciye ait bilgiler girilecek. Girişimci adından farklı olarak işletme adınızı da giriniz. İşletmeniz gerçek kişi olacaksa önce girişimcinin ad ve soyadı yazılacak boşluk bırakılarak varsa işletmenin ticari adı... İşletmeniz şirket ise tam ünvanını yazınız. Destek oranı bölümüne de destek oranınızı yazıp sonraki aşamaya geçebilirsiniz.


2. AŞAMA

Makine- ekipman ve yazılım maliyetleri iki farklı kategoridedir. Birincisi Hibeye esas  KDV hariç toplam tutardır. Bu ilk kutucuğa yazacağınız rakam hibeye esas değer olup bir sonraki aşamada ilgili yere otomatik olarak aktarılacaktır. İkinci kısım ise krediye esas KDV hariç toplam tutardır. Eğer kredi kullanacaksanız bu bölümü doldurunuz. Kredi talebiniz yoksa bu kutucuğu boş bırakıp devam et butonuna basınız. Gerek hibeye esas gerekse krediye esas girdiğiniz toplam tutarı yazmanız halinde destek oranınıza göre net destek tutarı bir sonraki aşamaya otomatik olarak aktarılacaktır. Bu yüzden her iki taleplerde teklif veya faturalarınızda KDV hariç toplam tutarı giriniz. Amortisman oranları ilgili kutucuğa otomatik olarak gelecektir. Eğer bu oranların size uygun olmadığını düşünüyorsanız kendi belirlediğiniz oranı elle girebilirsiniz.


3. AŞAMA

Kira ve/veya personel desteği talebiniz varsa kutucuklara her iki gider için iki yıllık brüt rakamı yazınız. Sistem, destek tutarını bir önceki aşamada girdiğiniz destek oranına göre otomatik olarak  belirleyecektir. Destek talebiniz seçeneklerden biri veya ikisi olsa dahi alabileceğiniz destek tutarı en fazla 30 bin TL dir. Yapmanız gereken  24 aylık toplam tutarı girmektir. Böylece sistem ikinci tabloya  destek tutarını otomatik olarak atacaktır.  Bu aşamada altta yer alan ikinci tablodaki destek mikarını ve oranlarınızı lütfen kontrol edip emin olmadan bir sonraki aşamaya geçmeyiniz.


4. AŞAMA

İşletmenizin bir yıllık ana girdisine lütfen bu bölümde yer veriniz. Birden fazla ana girdi var ise ana girdinizin birimini, miktarını ve birim fiyatını yazarak istediğiniz kadar ana girdi ekleyebilirsiniz. Ana girdiler sektörel olarak değişmekte olup ham madde/ hizmet alımı/ al-sat ürünleri vb. ana girdi olabilmektedir. Ana girdilerinizi yıllık olarak girmeniz gerekmektedir. Ana girdilerinizin yıllık toplam gideri bir sonraki aşama olan işletme giderleri bölümüne otomatik olarak aktarılacaktır. Ana girdiniz ham madde ise bu girdiniz mamül maddeye dönüştürme oranınızı dikkate almanız sonraki aşamalarda önem arz edecekir. Örneğin 5 kg domatesten 1 kg salça elde ediliyorsa 6. aşamada gelirler bölümünde bu değerleri dikkate alarak miktar ve birim fiyatı ana girdiniz veya ham madddeniz ile örtüştürmeniz gerekmektedir. Kimi sektörlerde özellikle bazı hizmet, yazılım vb. sektörlerde ana girdi yok ise bir sonraki aşamaya geçip işletme giderlerinizi girebilirsiniz.


5. AŞAMA

İşletme giderleri kısmında iki seçenekle karşılaşacaksınız. ilk seçenecek basit, kolay ve anlaşılır tarzda  olup sadece yıllık işletme giderlerinizi ilgili kutucuklara yazmanız gerekmektedir. ilk seçenek tablosunun ihtiyacınızı karşlılamadığını düşünüyor iseniz daha çok profesyonellerin tercih ettiği  detaylı içerik olan sabit ve değişken gider oranlarını kendinizin belirleyeceği ikinci seçeneği kullanabilirsiniz. Nitekim işletme giderleri tablosuna en az iki değer girmelisiniz. Sabit ve değişken gider olarak en az iki kutucuğa değer vermeniz gerekmektedir. İşletmenizle ilgili olmayan gider kalemleri var ise o bölümü doldurmadan devam et butonuna basarak bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz.


6. AŞAMA

Nihai ürün yada ürün gruplarına ait birimi, miktarı ve birim satış fiyatını  ilgili kutucuklara sırası ile yazıp ekle butonuna basınız. Birden fazla ürününüz olması halinde her bir çıktı ürüne bu bölümde yer verebilirsiniz. işletmenizin ara veya tali ürün gelirleri, diğer gelirler ve faaliyet dışı gelirleri olması halinde de bu bölüme ekleyebilirsiniz.